Život ve farnosti

Z Poutě na Těšanku - r. 2019

Pouť na Těšanku k Červrnému kříži se stala ve farnosti Dambořice a v blízkém okolí již téměř dvacetiletou tradicí. Všemu dal podnět tehdy nový duchovní otec farnosti, O. Jaroslav Horák, který nastoupil do Dambořic 5. srpna 2001 po dlouholetém působení ve farnosti Šitbořice. Při jedné z procházek v lesích na Těšance objevil napolo rozpadlý Červený kříž, který na tom místě zbudovali naši předkové v roce 1885. Kříž tehdy vyřezal pan Antonín Majer.

V době tradičních pěších poutí našich předků na posvátná místa, kam si chodili vyprošovat Boží pomoc a požehnání, se stal tento kříž zastávkou poutníků z Dambořic do Křtin. Ke kříži je v den pouti vyprovázela celá ves spolu s místním farářem. Tam se pomodlili, kněz všem požehnal, poutníci putovali do křtin, na mariánské poutní místo oslavovat tu, která je po Bohu ta "nejprvnější". Ostatní se vrátili domů. Po týdenní pouti přicházeli domů. U Červeného kříže je čekala celá ves s panem farářem, aby poutníky přivítali a doprovodili do kostela k zakončení pouti slavnostním chvalozpěvem Tedeum a svátostným požehnáním.

Nový kříž vyřezal jako kopii původního kříže náš farník pan Ing. Václav Levíček z Dambořic na náklady Lesů ČR, s.r.o. a Obce Dambořice.

Slavnostní instalace nového Črveného kříže se konala 26. dubna 2003 za hojné účasti věřících a občanů Dambořic i celého okolí. Vše začalo ve 14:00 v kostele sv. Martina v Dambořicích. Po úvodní krátké kající bohoslužbě slova se vydalo procesí za zpěvu písní k uctění sv. kříže v doprovodu místní kapely Dambořanky pod vedením pana Františka Mayera. Červený kříž v celé své kráse byl převezen na vyzdobeném koňském povoze s dvojvzpřežením.

Kříž byl na místě instalován v 16:00, požehnán a po té se konala slavnostní mše svatá za účasti domácích poutníků i všech z okolí. Závěr: svátostné požehnání. Vše za doprovodu kapely Dambořanky. Celý program byl dovršen setkáním poutníků s pohoštěním.

Od té doby koná farnost Dambořice tuto pouť vždy každou poslední sobotu v dubnu za každého počasí. Začátek ve 14:00 v kostele. Pak pěší pouť s nesením ozdobeného odlehčeného kříže. Cestou přibyla obnovená tradice žehnání polí, sadů a vinohradů. Jde o tři zastávky se zpěvem žalmů, prosbami za úrodu, modlitbami a požehnáním. Mše sv. u Červeného Kříže je vždy v 16:00. Nakonec příjemné setkání poutníků s pohoštěním. Pro starší poutníky je pokaždé vypraven autobus, který je doveze až na místo a odveze zpět.

Tato pouť je dnes už tradicí a je pro celé okolí žádaná a oblíbená. Přijměte také vy pozvání na naši pouť. Srdečně zve O. Jaroslav Horák, farář

Nový kříž na Těšance

Milí farníci,

podívejte se na krátkou fotoreportáž z poutě a instalace nového kříže na Těšance.

Omluvte také kvalitu fotografií - jedná se o skenované fotografie.