Životní situace

PŘÍPRAVA SNOUBENCŮ NA MANŽELSTVÍ.pdf

Svátost manželství

Církevní sňatek je možné uzavřít mezi svobodnými snoubenci, z nichž alespoň jeden je pokřtěným katolickým křesťanem. Předpokladem je osobní víra a rozhodnutí obou snoubenců uzavřít sňatek nerozlučný za účelem založení katolické rodiny. Manželé pak mají vést k výchově ve víře i své děti. Protože manželství je závažným rozhodnutím na celý život, je důležitá příprava snoubenců, která je vedena ve spolupráci s Pastoračním centrem v Hodoníně.

Základní podmínky pro přijetí svátosti manželství:

• alespoň jeden ze snoubenců je pokřtěný katolík,

• alespoň jeden ze snoubenců by měl mít trvalé bydliště v naší farnosti (není to však zcela nezbytná podmínka ke svatebnímu obřadu)

Svátost křtu dítěte

Křest je svátostí, která potvrzuje víru v Krista, člověk se stává Božím dítětem a členem společenství církve.

Rodiče, kteří žádají o křest dítěte, musí být věřící (alespoň jeden z nich), žít křesťanským životem a mít pevný úmysl své dítě ve víře vychovávat. Pro podpoření rozvíjení víry a zorientování se v povinnostech křesťanského rodiče absolvují přípravná setkání.

Základní podmínky pro udělení svátosti křtu:

• alespoň jeden z rodičů je pokřtěný katolík,

• rodiče dítěte žijí v legitimním svazku (církevní nebo alespoň občanský sňatek).

• Jedná-li se o svobodného rodiče (matka, otec) je žádost o křest vždy řešena individuálně s citlivostí a snahou o přijetí dítěte do rodiny církve svaté.

Křest dospělého

Křest v dospělosti má odrážet skutečné osobní rozhodnutí pro víru v Ježíše Krista. Předpokladem je i zvládnutí základní orientace v křesťanských pravdách a způsobu života. Proto se obraťte na mne, abych vás mohl k této rozhodující životní situaci připravit. Křest dospělých spolu s prvním svatým přijímáním pak probíhá o vigilii Veliké noci (vzkříšení). Mějme na paměti, že život s Kristem je veliké dobrodružství, nenechte si ho ujít!

První svaté přijímání

Nezbytnou podmínkou pro přípravu na první sv. přijímání a svátost smíření je účast na výuce náboženství.

Svátosti se udělují zpravidla ve 3. třídě.

Intenzivní příprava k přijetí svátostí probíhá v rámci vyučování náboženství a také během dětských mší svatých.

Svátost smíření

Pravidelná příležitost ke svátosti smíření je ve všední dny přede mší svatou. V neděli před ranní mší svatou v Dambořicích.

Před Velikonocemi a Vánoci jsou mimořádná zpovídání za účasti kněží z okolních farností.

Je samozřejmé, že v naléhavých případech si můžete individuální svátost smíření domluvit – velice rád vám vyjdu vstříc.

Svátost nemocných

Svátost nemocných je prosbou církve za tělesné i duševní zdraví nemocného a posilu při snášení utrpení.

Může ji přijmout ten, kdo je nemocný, v ohrožení života (např. před operací) nebo trpí důsledky stáří.

O udělení této svátosti mne můžete požádat kdykoliv. Pokud si přejete, abych nemocného navštívil, je bezpodmínečně nutné, aby si nemocný sám takovou návštěvu přál, je-li při vědomí.

Pohřeb, pohřební mše svatá

Život lidský přináší i tyto bolestné události, v nichž vám chci být obzvláště nablízku. Proto se obraťte buď přímo na mne a vše potřebné spolu probereme a zařídíme.