Nové varhany

Žehnání „Novostavby“ varhan

Milí farníci a přátelé,

s radostí vám oznamuji žehnání Novostavby  varhan v neděli na Krista Krále,  20. 11. 2022, při mši svaté v 11:00.

V tento den, v 15:30, také zazní varhanní koncert. Interpretem bude Mgr. Martin Jakubíček z Brna.

Jste srdečně zváni

o. Jaroslav Horák, farář

Změna termínu dokončení prací a instalace nových varhan

Vážení farníci a dárci,

oznamujeme, že se dostavba varhan pro Dambořice posunula až do poloviny roku 2022 případně ještě do druhé poloviny roku - a to po dohodě s varhanní firmou, když museli odborní mistři několikrát přerušit práce kvůli omezením v souvislosti s pandemií Covidu.

O přesném termínu dokončení prací a instalaci varhan budete informováni.

Na četné dotazy konstatuji, že ještě rádi přijmeme vaše finanční příspěvky. Stále je možná adopce píšťal. Momentálně chybí naši farnosti necelý milion Kč.

Za pochopení, zájem, vstřícnost a pomoc děkuje každému z vás duchovní správce farnosti

Mgr. Jaroslav Horák, farář.

Adopce píšťal - již zastavena. Děkujeme

dovolte mi, jménem svým, i jménem celé farnosti sv. Martina v Dambořicích oslovit vás s nabídkou adopce píšťal nově vznikajících varhan pro náš kostel.

Adopcí přispějete na výrobu jedné konkrétní píšťaly či vícero píšťal, na které varhanářská firmy poté vhodným a trvalým způsobem zaznamená jméno dárce, resp. jména dárců.

Vaše jméno se tak stane součástí nových dambořických varhan pro několik příštích generací.

Cena píšťaly se odvíjí dle její velikosti od 530 Kč u nejmenších až po 5 030 Kč u velkých dřevěných píšťal pedálových rejstříků.

Jste-li firmou či se můžete a chcete stát velkým donátorem je možné také adoptovat celý jeden varhanní rejstřík.

Ve formuláři vás prosíme o vaše iniciály a adresu dárce, na které bude také vystaven certifikát o adopci. Dále si vyberete počty jednotlivých píšťal dle velikosti a ceny. Následovat bude zapsání jmen, která budou zanesena na jednotlivé píšťaly.

Na závěr vás požádáme o vyjádření souhlasu se zpracováním osobních údajů.

Děkuji za vaši ochotu, dobrosrdečnost a vaši touhu podílet se společně na díle, které bude dělat radost nejen nám, ale i budoucím generacím. Varhany budou doprovázet zpěv lidu při bohoslužbách, různých obřadech a slavnostech. Samozřejmostí budou také varhanní koncerty k obohacení kulturního a duchovního života obce.

Formulář k adopci vyplníte po kliknutí na tlačítko Formulář k vyplnění pro Adopci píšťal ... viz níže.

Upřímné Pán Bůh zaplať

P. Jaroslav Horák, farář

Vážení farníci a dárci,

O přesném termínu dokončení prací a instalaci varhan budete informováni. Předpokládáme září letošního roku.

Adopce píšťal je již zastavena. Zůstávají poslední volné píšťaly, které mohou být přiřazeny vám, našim posledním dárcům. Do celkové částky nám zůstává vybrat částka 180 tisíc Kč. I nadále je možnost daru skrze účet na varhany či přímo do ruky mé osoby.

Mgr. Jaroslav Horák, farář.

Adopcí každé píšťaly přispějete na výrobu jedné konkrétní píšťaly či vícero píšťal, na které varhanářská firmy poté vhodným a trvalým způsobem zaznamená jméno dárce, resp. jména dárců.

Na závěr vás požádáme o vyjádření souhlasu se zpracováním osobních údajů.

Upřímné Pán Bůh zaplať

P. Jaroslav Horák, farář

Ukázka certifikátu o adopci

Platební údaje

Číslo speciálního účtu: 283226201/0300

VS: 11112021

Do zprávy pro příjemce uveďte Jméno a příjmení dárce

Zřízení speciálního účtu na varhany

Farnost Dambořice nechala u příležitosti stavby nových varhan do kostel sv. Martina v Dambořicích zřídit speciální účet dne 1. 3. 2018.

Číslo speciálního účtu: 283226201/0300

Fotografie píšťal ve varhanářské dílně

Současný stav nových varhan v kostele - realizace nového zábradlí

Demontáž starých Haukeho varhan

Nové varhany v kostele sv. Martina v Dambořicích

Úvodní slovo

Přání farní obce mít v kostele kvalitní nástroj pro doprovod bohoslužeb i pro pořádání koncertů duchovní hudby je několikaleté a v tomto ohledu byly podniknuty mnohé kroky, existuje i několik skic a možných podob nového nástroje.

Současný projekt má již jasné obrysy, od dřívějších se liší například tím, že do koncepce hodlá použít i původní píšťalový fond z jednomanuálových varhan Josefa Haukeho z konce 19. století. Počítá se s romantickým rejstříkovým vybavením respektujícím právě původní nástroj. Ovládání varhan bude - kromě elektrického vzduchového čerpadla - mechanické, staletími osvědčené jako nejstabilnější a nejméně poruchové. Varhanní skříně budou moderně pojaté, i vzhledem k současnému interiéru kostela s novými stropními světly. Pro lepší představu představujeme novou rejstříkovou dispozici s použitím původních píšťalových řad ... a taktéž počítačovou modelaci podoby nových varhan.

Mag. Art. Ondřej Múčka - diecézní organologvedoucí Střediska pro liturgickou hudbu

Koncept pro varhany v kostele sv. Martina v Dambořicích

Pan farář vyslovil přání, aby na kůru bylo více místa pro sbor a hudebníky. Zároveň bylo konstatováno, že Haukeho nástroj byl především zvukově zdařilý. Proto, že je nutné využít přinejmenším píšťaly z dochovaného nástroje. Pro současnou liturgii bude vhodný dvoumanuálový nástroj. Kůr byl již rozšířen a byla zvolena varianta nového nástroje s použitím dochovaných píšťal, s rozšířením dispozice i počtu manuálů a to přistavěním positivu do zábradlí kůru. Celková koncepce je moderní nástroj pro současnou liturgii. S možností interpretace širšího spektra varhanní literatury. Autentická interpretace spíše období romantismu.

MgA. Martin Bednaříkautor varhan

Základní informace k realizaci díla

Místo:

kostel svatého Martina v Dambořicích

Iniciály farnosti:

Římskokatolická farnost Dambořice

Farní 13

Dambořice 696 35

číslo účtu: 283226201/0300

Realizace:

započetí rok 2020 - dokončení do svátku svatého Martina 2021

Popis:

Stavba nových varhan s využitím píšťalového fondu původních Haukeho varhan.

Celková cena:

5.066.880,-Kč + DPH = 6.130.925,-Kč